UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA / SZANSA NA NOWY POCZĄTEK
Postępowanie w przypadku upadłości konsumenckiej ma swoje etapy i o tym troszkę dzisiaj sobie powiemy. Zadamy sobie też bardzo ważne pytanie, czy przy składaniu wniosku, potrzebna jest nam jakakolwiek pomoc, czy może jesteśmy w stanie wszystkiemu podołać samodzielnie. Ale na wstępie wyjaśnimy sobie co to jest właściwie upadłość konsumencka i kiedy warto ją ogłosić.
Tak więc cóż to takiego? A no nic innego jak postępowanie sądowe, które jest przewidziane dla osób fizycznych (nie prowadzących działalności gospodarczej), którzy po prostu stali się niewypłacalni. Czyli taki zwykły Kowalski nie jest już w stanie wykonywać wymaganych zobowiązań pieniężnych.
W momencie kiedy uświadamiamy sobie, że nie jesteśmy w stanie nic spłacić , jest droga wyjścia - ogłoszenie upadłości konsumenckiej, której to zadaniem jest oddłużenie osoby niewypłacalnej. Umorzenie dotyczyć będzie wtedy całego długu, lub jego części, ale pamiętając że dotyczy to wyłącznie długów, które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości.
No i teraz bardzo ważne pytanie! Czy podczas składania wniosku o upadłość konsumencką, warto skorzystać z pomocy jakiejś wybranej przez siebie kancelarii prawnej, czy może zaryzykować i zrobić to samemu? Pytanie o tyle ważne, gdyż pomyłka przy składaniu takiego wniosku, skutkuje nie kolejnymi poprawkami, a odczekaniem szmat czasu, by złożyć kolejny takie wniosek.
Tak więc jeżeli czujemy się na siłach i nasza sytuacja nie jest zbyt skomplikowana i zawiła jak nitka z supełkami to jasne, można spróbować samemu, bo czemu by nie. Ale kiedy to nie jesteśmy pewni co do tego czy wszytko będzie dobrze, warto zdecydować się na pomoc, ale taką fachową, którą można uzyskać między innymi w Kancelarii prawnej R.Ptak i Wspólnicy.
Możemy tutaj więc szukać pomocy gdy chcemy dowiedzieć się więcej o tym jak wyjść długów i jak ogłosić bankructwo, kto i kiedy może to zrobić i ile kosztuje taka upadłość konsumencka.
Ja osobiście nie jestem mocna jeżeli chodzi o takie sprawy, chyba nie była bym w stanie podjąć się tego sama, i zdecydowanie skorzystała bym z pomocy. Może też troszkę dlatego, że jestem taką "boi-duszą" i kiedy podwinęła by mi się noga, miała bym wyrzuty sumienia naprawdę kawał czasu, że nie dałam sobie w tym pomóc i nie oddałam tego w fachowe ręce.
A jak to jest u Was z tą samodzielnością w papierkowej robocie?
Monika
Dobrze że o tym piszesz, chyba niewiele osób o tym wie, a jest to sposób na uzyskanie pomocy w walce z długami, chociaż pewnie trzeba spełniać różne kryteria
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie ze poruszasz ten temat gdyz mysle ze niewiele osob zdaje sobie z tego sprawe ze istneje taka opcja
OdpowiedzUsuńMam działalność i rozliczam się sama, ale fajnie wiedzieć ;p
OdpowiedzUsuńmyślę, że pożyteczny post informacyjny
OdpowiedzUsuńOstatnio temat upadłości konsumenckiej jest bardzo popularny i bardzo dobrze :) piszesz, że wniosek mogą złożyć osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Dotyczy to też takich osób, które stały się niewypłacalne, ale z osobistych powodów? Np. zaciągnęły kredyt na cele osobiste? Czy w ogóle takie osoby z własną firmą są wykluczone?
OdpowiedzUsuńMnie na szczęście temat nie dotyczy, ale jestem bardzo ciekawa jak traktowani są przedsiębiorcy, bo sama prowadzę dg :)
Nie trzeba znać się na wszystkim i dobrze mieć specjalistów, których można spokojnie oddelegować do tematów, na których się nie zna (prawników, księgowych). Oczywiście z drugiej strony warto samemu o tyle o ile orientować się w temacie, żeby wiedzieć "co z czym się je". :) Dlatego fajnie, że można przeczytać takie artykuły jak Twój - pisane dla osób, które może niekoniecznie są znawcami tematu, a chciałyby wiedzieć, o co w tym chodzi.
OdpowiedzUsuńNiestety takie problemy i sytuacje mogą zdarzyć się każdemu. Najważniejsze, aby nie wpędzić się w pętlę kredytów czy chwilówek, ponieważ możemy zadłużyć się na dobre. Upadłość konsumencka dla osób fizycznych to możliwość rozwiązania tych problemów i szansa na wyjście na prostą.
OdpowiedzUsuń