ŚWIĄTECZNE PORZĄDKI CZAS START! / IZAPROPANOL NASZ POMOCNIKChyba czas świątecznych porządków już się zaczął prawda? Kąty wysprzątane? Mój system sprzątania wygląda już inaczej niż za dziecka kiedy to święta oznaczały masę sprzątania od rana do nocy. Aktualnie rozkładam to na długo przed świętami i tak naprawdę nie ma wielkiego szaleństwa na mopie i szmacie ;) 
Staramy sobie ułatwiać ten proces również poprzez mniejszą ilość produktów do sprzątania. Mniej a bardziej uniwersalnych...to jest to! Czy znacie izopropanol? Alkohol izopropylowy jest znany przede wszystkim fachowcom od elektroniki, którzy wykorzystują go do czyszczenia wykorzystywanych przez siebie precyzyjnych elementów. Doskonale radzi on sobie z większością zanieczyszczeń, jakie mogą upośledzać pracę danego podzespołu, a jego użycie jest łatwe. Szybko odparowuje i pozwala przystępować do dalszych prac. Ilość jego zastosowań jest jednak dużo większa. 
Zdradzę Wam kilka zastosowań o których powinna wiedzieć każda Pani domu ;)


Izopropanol to sposób na:  

1. Nieprzyjemny zapach 
Jeżeli chcemy pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z obuwia cy też ubrania wystarczy rozpylić subtelną mgiełkę nad naszymi śmierdziuszkami i pozostawić aż odparuje.

2. Stłuczony rozświetlacz
Czy zdarzyło się Wa upuścić paletkę cieni, pudru czy też rozświetlacza? Czy ogarniała Was panika i złość? Jest na to sposób!  Kilka kropel izopropanolu dodajemy do stłuczonego cienia lub pudru i łyżką wygładzamy jego powierzchnię. Zostawiamy do stwardnienia.

3. Czyszczenie okularów
Wystarczy dokładnie  wytrzeć szkła izopropanolem, żeby je oczyścić, odtłuścić oraz zdezynfekować. 

4. Odświeżacz powietrza
Wystarczy zmieszać szklankę izopropanolu z 10 kropelkami waszego ulubionego olejku eterycznego, wlać do butelki z atomizerem i gotowe!

5. Muszki owocówki
Kto ich nie znosi! Ciężko się ich pozbyć, ale i na nie jest sposób. Wystarczy rozpylić alkohol nad owocami, czy też innym miejscem przez nich obleganym. 

6. Naklejka po etykiecie
Częsta moja zmora ;) Najgorzej jest kiedy taka etykieta znajdzie się na produkcie, którego lepiej nie skrobać. Wtedy główkujemy się jak ją usunąć.... Nasączony izopropanol wacik przykładamy do miejsca, w którym naklejka lub cena nie do końca odeszła.  Po kilku minutach używamy wacika do wytarcia kleju. 

7.  Płyn do dezynfekcji domowej roboty
Trzeba zmieszać alkohol izopropylenowy z żelem aloesowym w proporcjach 3:1 i dodać do takiej mieszanki swój ulubiony olejek zapachowy ;) 

8. Tłuste plamy
Wszędzie, gdzie zlikwidować chcemy różnego rodzaju tłuste ślady, ale nie moczyć zanadto pokrytych nimi przedmiotów przez sięganie po wodę z płynem, ściereczka nasączona izopropanolem pozwoli rozwiązać problem w kilka sekund. Znajdzie więc zastosowanie także np. przy czyszczeniu ekranów, będąc dla nich środkiem dużo bezpieczniejszym niż np. te z alkoholem etylowym.

Zapewne znalazło by się jeszcze troszkę tego ;) Środek tani a jakże skuteczny. A do tego jakże uniwersalny prawda?  Czy poznaliście już zastosowanie tego alkoholu u siebie w domu? Przy czym okazał się najbardziej pomocny? 


Monika❤
10 komentarzy:

 1. Znam tą substancję, chociaż u mnie na naklejki nigdy nie działała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja będę mamie musiała pomóc w porządkach :( A to tyle roboty, że hoho

  OdpowiedzUsuń
 3. nie znam izopropanolu, ale zaciekawiłaś mnie bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 4. szkoda, że nie trafiłam tu przed porządkami świątecznymi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawe - nie wiedziałam o tylu zastosowaniach izopropanolu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znałam go, ale teraz mnie mocno zaciekawiłaś :)

  www.bliskolasu.eu

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Miki , Blogger